Ev Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçinde hayatımızı geçirdiğimiz evlerimizi her zaman temiz ve ferah tutmak istesek de, bu çoğu zaman mümkün olmuyor. Özellikle çocuklu ya da kalabalık ailelerin yaşadığı evlerde, ev temizliğinin uzun süre güncel kalması neredeyse imkansız! Sadece temizlik ürünlerini alıp evin kirliliğini gidermek, çoğu zaman evin temizlendiği anlamına gelmeyebilir.

Aksine, bazen temizlik yaptığımızı düşünürken aslında eve olduğundan daha fazla zarar verebilir, yaşam kalitemizi etkileyen kötü etkilere neden olabiliriz. Yaşanmışlığın olduğu yerde düzeni ve temizliği sürekli tutmak oldukça zor olsa da, bir evi derinlemesine ve doğru bir şekilde temizlenmesi için bazı ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Ev Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Temizlik yapmaya başlamadan önce, ilk yapılması gereken evdeki dağınıklığı gidermek ve evi düzenlemektir. Düzenlenmiş bir evi temizlemek daha kolay olacaktır. Ortalığı topladıktan sonra temizlik için doğru bir sıralama yapabilirsiniz. Örneğin; çoğu kadın ilk önce evin tozunu alıp ardından evi süpürür fakat bunun tam tersi yapılmalıdır. Evi topladıktan sonra bütün zemin süpürülmeli; böylece toz alırken ya da diğer temizlik işleriyle uğraşırken temizlenen alanlara yerdeki tozların ve kirlerin uçuşması engellenebilir. Ayrıca temizlik yaparken oda oda hareket etmeniz, ilk önce bir odanın tamamını temizleyip oradan çıktıktan sonra diğer odaya geçmeniz de hem sıralı, hem de doğru bir temizlik yapmanızı sağlar.

Evdeki her farklı yüzey için özel olarak üretilmiş ya da o konuda etkili olan ayrı ürünler tercih edilmesi gerekir. Örneğin; evlerde en çok tercih edilen ve kesin bir temizlik sağladığı düşünülen çamaşır suyuyla hem ahşap, hem metal, hem mermer, hem de cam yüzeylerin hepsini temizlemeyi bekleyemezsiniz. Bunun yerine her yüzeye uygun bir ürün tercih ederek hem temizliğin daha derinlemesine olmasını, hem de yüzeylerin zarar görmeden uzun yıllar kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Antalya temizlik şirketi olarak biz buna her zaman dikkat ederiz.

Cam ve Parke Temizliği

Bir evin temizliğinde en dikkat edilmesi gereken bölüm parkelerdir. Ahşap parkeleri temizlemeye çalışırken onlara daha fazla zarar vermek, hem erken yıpranmalarına hem de daha fazla kir tutmalarına neden olur. Parkeleri temizlerken

fazla su ve fazla kimyasal kullanmak yanlış olacaktır.

Parkelerde kesinlikle ahşap yüzeylere özel temizleyici ürünler kullanmanız gerekir. Bu ürünleri kullanmanıza rağmen, temizleme sonrasında yüzeylerin tamamen kurulanmasını sağlamayı da unutmayın. Islak kalan parkeler çok çabuk zarar görecektir.

Temizlenmesi zor olsa da en çok özen gösterilmezi gereken bir diğer yüzey ise cam yüzeylerdir. Özellikle evdeki pencere camları özenle temizlenmelidir. Camları temizlerken, leke kalmaması için eldiven kullanabilirsiniz. Cam silmek için özel üretilmiş ürünleri kullanabilir, klasik bir yöntem olsa da camın kurulanması için gazete kağıdı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Camı silerken önce dış, ardından iç kısmı silmeniz gerekir. Bununla birlikte elinizdeki bezi dikey olarak kullanmanız, düzgün bir temizleme için idealdir. Aynı yöntemi evdeki cam yüzeylerde ve aynalarda da kullanabilirsiniz.

Banyo Temizliğine Dair İpuçları

Banyolar, ekstra hijyenik olması gereken yerler olduğundan temizliğine de ekstra özen göstermeniz gerekir. Lavabo, klozet, küvet ve duşakabinleri temizlerken soğuk su yerine ılık su kullanın. Böylece kirlerin daha çabuk çözülmesini sağlayacaksınız. Genel temizlik için mikrofiber bezler etkili olsa da, klozetlerin temizlenmesi için kullan at bezler ya da kağıt havlular daha iyi alternatifler olacaktır.

Banyoların fayansları ya da bezlerin giremediği küçük alanlar için kullanmadığınız bir diş fırçasını kullanabilirsiniz. Banyolara özel üretilmiş temizlik ürünlerini ideal ölçülerde kullanarak ve banyo temizliğini düzenli şekilde yaparak hijyenik kalmasını sağlayabilirsiniz. Antalya temizlik şirketi olarak her alana uygun temizlik ekipmanlarımızla tüm detayları düşünüyoruz.

Mutfak Hijyeni

Mutfaklar, evlerdeki en temiz olması gereken yerdir. Sürekli kullanılan, her gün yemek yapılan mutfakların temizliği iyi yapılmazsa, sağlığımıza büyük zararı dokunabilir. Mutfak temizliği yaparken de belirli bir sırayla gitmek doğru olacaktır. Bu nedenle mutfak temizliğine ilk önce buzdolabını temizleyerek ve düzenleyerek başlamanızı öneririz. Buzdolabının iyi temizlenmesi demek, tükettiğiniz yiyeceklerle vücudunuza göremediğiniz bakterilerin girmemesi demektir. Buzdolabının her bölümünü tek tek temizledikten sonra, tezgah ve dolapların temizliğine geçebilirsiniz.

Ocak, fırın gibi mutfak aletlerinde yağ sökücü özel ürünler tercih edebilirsiniz. Mutfak dolaplarının düzenli olması, hijyenik kalmasında çok etkilidir. Mutfak dolaplarının dışında, mutfağın geneline yayılmış olan kavanoz, bardak, aksesuar vs. gibi fazla eşyalar toz tutarak mutfağınızın çabuk kirlenmesine neden olacaktır. Bu nedenle mutfaklarda her eşyayı saklayacak kadar dolap olması çok önemlidir.

Kimyasal Kullanımı

Evlerde temizlenmesi zor olan yüzeyler, hassas zeminler ya da çıkmayan kirler için sık sık kimyasal ürünlere başvururuz. Sağlığımız için zararlı olsalar da, bazen başka bir alternatifi olmadığı için kimyasallar kurtarıcımız olur. Kimyasal ürünleri kullanmak zorundaysak, onları kullanırken birbiriyle karıştırmamalı ya da gereğinden fazla kullanmamalıyız. Banyo ve mutfak gibi hijyen bakımından ekstra önemli olan bölümlerde, çamaşır suyu ya da yağ sökücü ürünler vazgeçilmezdir. Bu alanlarda aşırıya kaçmamak evimizin zarar görmemesini sağlayacaktır.

Kimyasal kullanılan alanlarda evin iyice hava alması sağlanmalıdır. Kimyasal ürünleri fazla solumak sağlığınıza zarar verebilir. Kullanacağınız zaman kesinlikle aşırıya kaçmadan ve eldiven, maske gibi yardımcı ürünler kullanarak temizlik yapmanız gerekir. Eğer kimyasal ürünler kullanmak istemiyorsanız, onların alternatifi olan doğal karışımları da tercih edebilirsiniz. Örneğin; sirkeyle yüzeyleri temizlemenin çamaşır suyu gibi bir temizlik sağlayacağını söyleyebiliriz. Aynı şekilde sirkeyi leke çıkarmak ya da çamaşır yıkamak için de kullanabilirsiniz. Ucuz bir yöntem olarak karbonatla da banyo temizliği yapabilirsiniz.

10 yıllık deneyimimiz ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.